تبلیغات
فور گروپ | جدیدترین عکس ها و سرگرمی های جالب - تاریخچه کشف ویتامین ها

تاریخچه کشف ویتامین ها

تاریخ : سه شنبه 24 اسفند 1389-02:10 ب.ظ

با سلام به همه اینم یه تاریخچه در باره ی ویتامین ها امیدوارم به کارتون بیادویتامینها همیشه به مقدار کم و محدود توی انواع غذاها وجود داشتن، اما تا سال 1911 که یه دانشمند لهستانی به اسم" کاسمیر فانک " خواص اونها را شرح داد و نام ویتامینها رو برای اونها انتخاب کرد کسی از وجودشون اطلاع نداشت. در زبان لاتین ویتا یعنی زندگی و ویتامین یعنی چیزی برای زنده ماندن.


ویتامینها همیشه به مقدار کم و محدود توی انواع غذاها وجود داشتن، اما تا سال 1911 که یه دانشمند لهستانی به اسم" کاسمیر فانک " خواص اونها را شرح داد و نام ویتامینها رو برای اونها انتخاب کرد کسی از وجودشون اطلاع نداشت. در زبان لاتین ویتا یعنی زندگی و ویتامین یعنی چیزی برای زنده ماندن.
ویتامین B1 : اولین ویتامینی که کشف شد ویتامین B1 بود. "فانک" در سال 1911روی مقداری از پوسته هایی که از برنج جدا میشدند (سبوس برنج) آزمایشهایی انجام داد و متوجه شد توی اونها ماده ای وجود داره که میتونه بیماری خطرناک بری بری رو درمان کنه.اما نام گذاری اصلی و کشف خواص عمده ویتامین B1 در سال 1936 انجام شد
ویتامین C: در حدود سال 1753 مردم متوجه شدن که در مرکبات چیزی وجود داره که نمیگذاره ملوان ها به بیماری خطرناکی به اسم اسکوربوت مبتلا بشن. ملوان ها در سفرهای دریایی برای ماه ها از میوه ها و سبزیجات استفاده نمیکردن و به همین دلیل به شدت بیمار میشدن. اونها اول فکر میکردن که قدرت اسیدی یا ترشی مرکبات باعث درمان بیماری اونها میشه، به همین دلیل شروع به خوردن سرکه و ترشی کردن که نه تنها بهتر نشدن بلکه سوزش معده هم پیدا کردن. بعد از اون با خودشون مقدار زیادی لیموترش و لیموشیرین به دریا بردن تا با مصرف ویتامین C اونها از بیماری اسکوربورت نجات پیدا کنن. این نام گذاری توسط آلبرت زنت- گورگکب مجارستانی در سال 1928 انجام شد که تونست اون رو خالص سازی کنه.
ویتامین A: مردمان قدیم مقدار زیادی کبد و روغن ماهی مصرف میکردن تا بیماری شب کوری نگیرن. اما کشف این ویتامین به سال 1833 برمیگرده. برده های مزارع برزیلو آمریکای جنوبی بینایی بسیار ضعیفی داشتن. پزشکها فهمیدن که این بیماری به علت نخوردن سبزیحات به وجود میاد که توی این ویتامینی به نام ویتامین A وجود داره و مانع ضعف بینایی میشه. بعدها این ویتامین رو در زرده پرندگان و کره هم کشف کردن و اون رو به نام ویتامین A اسم گذاری کردن و در حدود سال 1930 ذهن موفق شدن اون رو بسازن.
ویتامینهای B: در سال 1915 نوعی بیماری به اسم بلاگر در بین برده های مزارع ایالتهای جنوبی شایع شد. تحقیاقات پزشکان نشون داد که به برده ها فقط نون ذرت و گوشت پرچربی میدادن و چون تغذیه اونها نامناسب بود ویتامین لازم به بدنشون نمیرسید. سالها بعد این ویتامین رو ویتامین B3 اسم گذاری کردن و چند نوع دیگه از اون رو هم کشف کردن که به مجموعه اونها B COMPLEX میگن.
ویتامین D: در حدود سالهای 1890 پزشکها در نور خورشید چیزی رو کشف کرده بودن که بیماری راشی تیسم یا نرمی استخوان رو درمان می کرد. این بیماری باعث میشد که پاهای بیمار به سمت داخل یا خارج ق.س برداره. پزشکها فهمیده بودن که کودکانی که در کشورهای پرآفتاب زندگی میکنن به این بیماری دچار نمیشن. به علاوه در سال 1920 دانمشندی به نام سرادوارد ملانبی در روغن کبد ماهی ماده ای رو کشف کرده بود که نرمی استخوان در سگها رو از بین میبرد. روغن کبد ماهی ویتامین A رو داشت ولی بقیه چیزهایی که ویتامین A داشتن این بیمای رو درمان نمیکردن. سرانجام در سال 1930 معلوم شد این داروی طبیعی و موثر ویتامین D است.
ویتامین E: اولین بار در سال 1936 در روغن جوانه گندم پیدا شد. این ویتامین اگر روی چروکها و لکهای صورت مالیده بشه باعث میشه تا حدودی از بین برن. به علاوه برای بیماری قلبی و نارسایی در گردش خون هم بسیار موثره و ششهای ما رو در مقابل آلودگی هوا حفظ میکنه.
ویتامینهای زیاد دیگه ای مثل P (کمکی برای تاثیر ویتامین C)، ویتامین F (برای حفظ سلامت پوست)، ویتامین K (کمک به لخته شدن خون)،B15 (کمک به طراوت پوست و موثر در ناراحتیهای قلبی)، B17 (موجود در بیشتر دانه میوه ها)، U (بهبود زخمها) وجود داره که هنوز به خوبی تاثیرات اونها شناسایی نشده و ویتامینهای زیادی هم وجود داره که کشف نشدن!
این هم دو تا منبع خوب:
ویتامینها. ردا نویتریج. محمود سالک. نشر پیدایش. پاییز 76.
مجموعه 9 جلدی ویتامینها. استفانی پدرسن. امیر صالحی طالقانی. محراب قلم. 84.


موضوع : دانستنی ها